تبلیغات
تور نمایشگاه کشاورزی آنتالیا (گروتک 2015) - وضعیت کشاورزی در ایران
 
  • تور نمایشگاه کشاورزی
  • نمایشگاه کشاورزی آنتالیا
  • تور نمایشگاه کشاورزی آنتالیا

وضعیت کشاورزی در ایران

نویسنده: رز سفید یکشنبه 3 آبان 1394 08:44 ق.ظ :: کشاورزی،  :: نظرات
طبق منابع موجود در سازمان جهانی خواربار (FAO)، ساختار بنیادی تولیدات کشاورزی دنیا تکیه بر شصت و شش کالای کشاورزی که 41 محصول زراعی و 25 محصول دامی را تشکیل میدهند، می باشد. البته این مسئله به این مفهوم نیست که فقط 66 محصول کشاورزی در جهان تولید می گردد. در صورتی که این رقم از محصولات به عنوان محصولات اصلی در ساختار اصلی کشاورزی جهان معرفی شده است.
    کشاورزی   
وضعیت کشاورزی در ایران     

   
طبق آمار به دست آمده از میان 231 کشور جهان، حدودا یک سوم آن ها در مورد تولید محصولات کشاورزی رو به پیشرفت بوده به طوریکه در تولید بعضی از محصولات کشاورزی رتبه های نخست تا دهم جهان را به خود اختصاص داده اند و در این راستا، کشور ما ایران نیز رتبه خوبی در میان تولیدگران کشاورزی در جهان دارد.
    کشاورزی   
وضعیت کشاورزی در ایران     

   
    کشاورزی   
وضعیت کشاورزی در ایران     

   

وضعیت کشاورزی در ایران (از لحاظ آماری)


طبق آمار مرکز FAO، کشور ایران، در رتبه جهانی 1/3 تولید محصولات کشاورزی جزو ده کشور نخست میباشد.
ایران با داشتن 15 محصول باغی مهم دارای مقام جهانی، از نظر تنوع تولید محصولات باغی، بعد از کشورهای چین، امریکا. مشترکاً با ترکیه رتبه سوم دنیا را از آن خود کرده است.

از لحاظ صادر کردن محصولات کشاورزی به دنیا ایران نیز در صادرات 10 محصول دارای رتبه های اول تا دهم جهان است با این توضیح که براساس منابع فائو، تجارت جهانی محصولات کشاورزی دنیا متکی بر صادرات و واردات 35 محصول اصلی بوده و از بین کشورهای جهان 64 کشور صادر کننده محصولات زراعی و 55 کشور صادر کننده محصولات باغی می باشند.

همچنین محصولات ارزشمند دیگری نظیر زعفران، زرشک و زیره نیز در ایران تولید می شود، که به دلیل قرار نگرفتن در شمار محصولات اصلی کشاورزی از نظر فائو، در این طبقه بندیها لحاظ نشده است و ایران در واقع جزو بزرگترین تولید کنندگان دنیا در تعدادی از این محصولات نیز می باشد.

منبع: yjc.ir
    کشاورزی   
وضعیت کشاورزی در ایران         

وضعیت کشاورزی در ایران (کشاورزی، محور توسعه)کشاورزی در اکثر کشورها محور توسعه می باشد و در کشور ایران هم این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسیهای انجام شده نشان می دهد علی رغم همه تلاشها به دلیل وجود مشکلات ساختاری، توسعه این بخش با تنگناهایی مواجه است. از سوی دیگر کارشناسان معتقدند این بخش می تواند نقش عمده ای در رونق اقتصادی داشته باشد و محصولات آن می تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفت باشد.
منبع: yjc.ir

وضعیت کشاورزی در ایران (پس از انقلاب اسلامی)


بعد از انقلاب اسلامی ایران هدف و تلاش مسئولان در این راستا قرار گرفت که کشور در تولید محصولات کشاورزی و بویژه محصولات راهبردی مانند: گندم به خودبسندگی کامل برسد. ولی در عمل با آغاز جنگ تحمیلی، توان برنامه ریزی از برنامه ریزان بخش کشاورزی گرفته شد. در طول سالهای دفاع مقدس بیشتر تلاش دست اندرکاران بخش کشاورزی حمایت از تولید محصولات کشاورزی و تهیه نهاده ها برای کشاورزان بود. در این دوره با توجه به موقعیت ویژه کشور از نظر مخارج جنگ تحمیلی، بازبخش کشاورزی به سبب دارا بودن پتانسیلهای خود اتکایی به منابع داخلی توانست این دوران بحران را به خوبی طی کند.

پس از پایان جنگ و شرایط بحران نگاه مسئولان نظام به تدوین و به کارکیری برنامه های توسعه برای کل اقتصاد و بویژه بخش کشاورزی جلب شد. به طبع، با پیدا شدن این تفکر که بخش کشاورزی شرایط ویژه ای داشته و نیز در نظر گرفتن این نکته که در صورت به دست آوردن اطلاعات دقیق می توان برنامه ریزیهای دقیق کرد، روشهای خاصی در برنامه ریزی در بخش کشاورزی ایران پدید آمد.

منبع: yjc.ir
    کشاورزی   
وضعیت کشاورزی در ایران     

   
    کشاورزی   
وضعیت کشاورزی در ایران     

   

درباره سایت
مدیر سایت: رز سفید تور نمایشگاه کشاورزی آنتالیا (گروتک 2015)

آژانس مسافرتی رز سفید برگزار کننده رسمی تور نمایشگاه کشاورزی گروتک 2015 اوراسیا در ایران، از تاریخ 11 تا 14 آذر ماه 94 در مرکز نمایشگاه های بین المللی آنتالیا تور نمایشگاه کشاورزی گروتک را برگزار میکند.
شماره تماس: 88611104-021

گالری تصاویر

برگشت به بالای صفحه